Şeyh-i San’ân’ın aşk hikâyesi

Giriş Tarihi: 16 Mart 2020 12:41

"Gel Dese Aşk" ikinci bölümüyle #GelDeseAşk etiketiyle ekrana geldi. Pazar akşamı yayınlanan bölümde Yasemin ile evliliği monotonlaşan Murat, Bahar’a âşık oldu. İlk başlar da dirense de kendini yakacak bir yangına yaklaşmış, yüreğinin nereye gittiğini bilmeden, peşine düşmüştü. Kız Kulesi’nin karşısında denizden nasibini arayan balıkçının yanına gitti. Ne zaman dara düşse soluğu burada alırdı. Kimseyi üzmek istemeyen Murat daha derdini söylemeden balıkçı, bir çıkmazda olduğunu halinden anladı ve ona Şeyh-i San’ân’ın aşk hikâyesini anlattı.

Murat yeni bir hayatın eşiğinde...

Murat'a "bizim oğlan" diyen balıkçı, ona hikâyeyi anlattı:

Devrinin piri imiş Şeyh-i San'ân… İnancında kat be kat ilerdeymiş herkesten. Işığıyla aydınlanan yüzlerce müridi olan şeyh bir gün bir rüya görmüş. Rüyasında puta tapan şeyh, rüyasını tabir ettirmek için yolda giderken, yolda pencereden bakan bir kız görmüş. Güzellikte güneş, zarafette hilal… Kız Hristiyan kızıymış ama şeyh görür görmez vurulmuş. Nazarının bir kıvılcımı ile gönlüne ateş düşmüş. Saçının bir tek teliyle ona bağlanmış. Müritleri "etme, eyleme" demişler, tövbe ettirmeye çalışmışlar ama dinlememiş. Şeyhin aşkı kızın da kulağına gitmiş "tamam" demiş, "aşkına karşılık vereceğim ama şartlarım var. Ya puta tapacaksın, ya şarap içeceksin. Ya imanından geçeceksin. Hristiyan olacaksın." Şeyhin aşkı o derece güçlüymüş ki, düşünmüş. "Ben" demiş, "puta tapamam, sümme haşa Allah'ı da inkâr edemem ama şarap içebilirim." demiş. Nasıl olsa tek bir şartı yerine getirmek yeterli. Kıza da aynı şeyleri söylemiş. "Şarap içebilirim senin için." Kızın gözlerine baktıkça içmiş, içtikçe kızın gözlerinde kaybolmuş. Ne bir zerre aklı kalmış ne de fikri. Bir gün kızın boynuna dolanmak istemiş, kız müsaade etmemiş. "Olmaz. Takva ile aşk beraber yürümez, aşkın sonu kâfirliktir bunu bil." Demiş. "Ancak benim gibi kâfir olursan, ancak boynuma dolanabilir bana sarılabilirsin." demiş. Bir sarılış, bir buse için, şeyh kızın her dediğini yapmaya razıymış. "Ey sevgili" demiş, "benden puta tapmamı istiyorsun tapacağım, yeter ki tenin tenimden uzak durmasın." demiş ve puta secde etmiş. Bununla da kalmamış, imanını bir kenara bırakıp Hristiyan olmuş. Şeyhliğini de kulluğunu da unutmuş, Aşkla sarhoşmuş, gözü kör olmuş, kız pervane olmuş. Bir gün kız "şu mehir işini de halledelim de artık evlenelim." demiş. Mehir de tam bir yıl boyunca durup dinlenmeden kızın domuzlarını gütmekmiş. Yani domuz çobanlığı…

Yapımcılığını ve Genel Yönetmenliğini Osman Sınav'ın, yönetmenliğini Murat Onbul'un yaptığı, Erkan Petekkaya, Şebnem Bozoklu ve İlayda Çevik'in başrollerinde yer aldığı "Gel Dese Aşk" her Pazar 20.00'de atv'de!

Haberin videosunu izlemek için tıklayın!

diğer haberler

Şeyh-i San’ân’ın aşk hikâyesi
Osman Bey, Bizans prensesini kurtardı ama…
Dündar Bey'in gözyaşları sel oldu
18 yaşındaki Hayal Tik nerede?
Bir Zamanlar Çukurova'nın Saniye'si Selin Yeninci'ye ödül!
atv ayların değil, yılların birincisi!
BİZE ULAŞIN
BİZE ULAŞIN