Kâbe'yi tavaf eden kuşların sırrı!

Giriş Tarihi: 17 Mart 2020 18:22

İslam dünyasının nabzının attığı yer olan Kâbe’nin gün geçtikçe virüs yüzünden boş kalması birçok insanı üzdü. Kimi bunun bir kıyamet alameti, kimi de dünyada yapılan kötülüklerden dolayı bir cezalandırma olduğu yorumunu yaptı. Konuyu Kur’an ve Sünnet programında ele alan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu “bu görüntü beni koronavirüs’ten daha çok sarstı” dedi. İzlediğinde mahzun olduğunu belirterek, “Kâbe hiç yalnız ve tavaftan eksik kalmamıştı” diye konuştu. Bir umre ziyaretçisinin çektiği videoda, virüsten dolayı kapatılan Kâbe’yi ziyaret eden kuşların sırrını anlattı.

Kâbe ilk defa sessiz!

Nihat Hatipoğu, her an tavafın devam edip, hiç durmadığı Kâbe'de 'Lebbeyk Allahümme Lebbeyk' seslerinin kesilmesini yorumladı. "Kâbe hiç bu kadar sessiz kalmamıştı!" diyen Hatipoğlu, insanlar için kurulan ilk ibadet yeri olan Kâbe'nin bu sessizliğinin bir anlamı olacağını ifade etti. Kâbe'deki tavafın bu denli durmasının çok zoruna gittiğini söyleyen Hatipoğlu, alınan tedbirleri doğru bulduğunu, bunun olması gerektiğinin de altını çizdi. Kâbe'yi sel sularının bastığı, suların 2 metre yükseldiği zamanda bile tavafın durmadığını anlatan Hatipoğlu, bu durumun fotoğraflarının da olduğu bilgisini verdi. Kabe'de çıkan bir yangın sırasında da tavafın sürdüğünü anlattı.

O kuşlar Ebabil mi?

Nihat Hatipoğlu Kur'an ve Sünnet programında, tarihte Kâbe'yi Ebabil kuşlarının koruduğundan örnek verdi. Hz. Muhammed doğmasından az bir zaman önce Kâbe'yi her taraftan insanlar akın akın gelip hac mevsiminde ziyâret ediyorlardı. Kâbenin bu kadar çok ziyaretçi toplamasını birtakım kimseler hazmedemiyor ve rahatsızlık duyuyorlardı. Bunlardan biri de Habeş Melikinin Yemen Valisi Ebrehe idi. Ebrehe elçisi ile Mekke'ye haber gönderip "Kâbe'yi tavaf etmeyi bıraktıkları takdirde onlara saldırmayacaklarını" söylemişti. Onlara sadece Kâbe'yi yıkmak için geldiklerini, kendileri ile savaşmayacaklarını bildirmişti. Peygamber Efendimiz'in dedesi Abdülmuttalib ise, " Kâbe'nin de sahibi var, O onu korur" demişti. Bu olay Kur'an-ı Kerim'de Fil Suresi'nde şöyle anlatılır. "Rabbinin fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine bölük bölük kuşlar gönderdi. Onlara ateşte pişirilmiş taşlar attılar. Rabbin onları yenilmiş ekin çöplerine çevirdi."

O dönem Kabe'yi koruyan sahibi, tavafsız kalan Kabe'ye de yine kuşlarını göndermişti. Nihat Hatipoğlu Kâbe'yi tavaf eden kuşların videoyu çeken umrecinin söylediği gibi ebabil kuşları olmadığını ifade etti.

Haberin videosunu izlemek için tıklayın!

diğer haberler

Kâbe'yi tavaf eden kuşların sırrı!
Osman Bey, Bizans prensesini kurtardı ama…
Dündar Bey'in gözyaşları sel oldu
18 yaşındaki Hayal Tik nerede?
Bir Zamanlar Çukurova'nın Saniye'si Selin Yeninci'ye ödül!
atv ayların değil, yılların birincisi!
BİZE ULAŞIN
BİZE ULAŞIN