Koronavirüse karşı özel dualar

Giriş Tarihi: 17 Mart 2020 14:45

atv’de pazar günleri sabah saat 10:00’da yayınlanan Nihat Hatipoğlu ile Kur’an ve Sünnet programında insanlığın başına bela olan koronavirüs ele alındı. Çin’den başlayan bütün Avrupa’yı kuşatan, Türkiye’ye geç gelen, sağlık bakanlığı ve çalışanları sayesinde büyük önlemler alınan koronavirüs için Nihat Hatipoğlu, önce alınacak tedbirlerin sonra da yapılacak duaların önemini anlattı. Peygamber Efendimizin “bir yerde veba olduğunu işitirseniz oraya girmeyin. Eğer bulunduğunuz yerde veba ortaya çıkarsa oradan ayrılmayın.’ hadisi şerifi ile karantina uyguladığını söyledi. 1400 sene önce İslam tarihinde karantina fikrinin ve bir devlet başkanı olan Hz. Muhammed’in bu konuda emrinin olduğunu vurguladı.

İslam'da ilk karantina!

Nihat Hatipoğlu ile Kur'an ve Sünnet programında, yaşadığımız koronavirüs salgınına benzer bir salgını İslam tarihinden örnek verdi. 639 yılında yaşanan veba salgınında alınan tedbirleri anlattı. Suriye'de Peygamberimizin vefatı döneminde, Hz. Ömer zamanında meydana gelen büyük veba salgını (Amvâs tâunu) on binlerce insanın ölümüne neden oldu. Bu salgında Muaz bin Cebel, Ebu Ubeyde b. Cerrah gibi büyük sahabeler de vefat etti. Hz. Ömer, Rasulullah'tan işittiği, Bir yerde salgın varsa o yere gitmeyin; bulunduğunuz yerde bir salgın varsa da oradan ayrılmayın sözü üzerine, oradan çıkmayı ve oraya girmeyi yasaklamıştı. Bölgeyi karantina altına almıştı.

"En büyük dua tedbir almaktır"

Din ile bilim birlikte hareket ettiğini Kur'an ve Sünnet programında anlatan Nihat Hatipoğlu, "Din ile bilim çatışmaz" diye konuştu. Hem bilimin gerektirdiği şeyler hem de manevi tarafın birlikte gitmesi gerektiğini anlattı. Allah'ın isterse bir belayı, sebepleri ortadan kaldırıp savuşturabileceğini söyleyen Hatipoğlu, onun yolunun da dua olduğunu söyledi. Çağın problemlerine dinin öngördüğü çözümler olduğunu; akıl, bilim ve ilim ve duanın mutlaka beraberce gitmesi, panik yapılmaması gerektiğini vurguladı. İnsanlığın çok büyük hastalıklar geçirdiğini söyledi. Birbirimize dua edelim, birbirimizi güçlü tutalım" diye konuştu. Sıkıntılı anlarımızda Rabbe yönelmek gerektiğini, tedbir alınmadan yapılan duanın öneminin olmadığını da vurguladı. Hastalık ve belalara karşı Peygamberimizden çok özel dualar aktardı.

Haberin videosunu izlemek için tıklayın!

diğer haberler

Koronavirüse karşı özel dualar
Osman Bey, Bizans prensesini kurtardı ama…
Dündar Bey'in gözyaşları sel oldu
18 yaşındaki Hayal Tik nerede?
Bir Zamanlar Çukurova'nın Saniye'si Selin Yeninci'ye ödül!
atv ayların değil, yılların birincisi!
BİZE ULAŞIN
BİZE ULAŞIN