Koronavirüs’ten korunmak için pratik bilgiler

Giriş Tarihi: 23 Mart 2020 22:57

Dünyayı saran virüsten ne kadar kaçabilirsek sağlığımız için o kadar iyi. Virüsten korunmanın en önemli yolu izolasyon ve hijyen. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalı ama çıkmak zorunda olanlar için ise hijyen daha da önem kazanıyor. İnsan sağlığını önemseyen ve konuyu günlerdir ekranlara taşıyan atv haber, hem Nihan Günay’ın sunduğu Kahvaltı Haberleri, hem de Deniz Türe’nin sunduğu Gün Ortası Bülteni’nde uzman konuklarıyla işledi. Maske ve eldiven kullanımı, market poşetlerinin ve ambalajların temizliği, ev ve kıyafetlerin hijyeni, otomobil temizliği nasıl olmalı?” gibi pek çok sorunun cevabı verildi.

Maske ve eldiven kullanmalı mıyız?

Kimi doktor ve akademisyen maske kullanımını desteklerken, kimi ise, bilinçsiz kullanıldığında daha da tehlike saçtığı uyarısında bulunuyor. Gün Ortası Bülteni'nde konu Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç Dr Nejat Altıntaş'a soruldu. Maskeye çok fazla temas etmeyin!" diyen Altıntaş, eldiven kullanımdan yana olmadığını, elleri sık sık yıkamanın yeterli olacağını söyledi. Market poşetlerinin de tedbiren atılması gerektiğini anlattı.

Ambalaj ve poşette virüs tehlikesi

atv Kahvaltı Haberleri'nde Nihan Günay'ın konuğu, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Marketten aldığımız ürünün ambalajında Koronavirüs olabilir mi? Eve geldiğimizde poşetlerimizi yıkamalı mıyız?" sorularının cevabını verdi. Tevfik Özlü, "Marketlere kalabalık olmayan saatlerde gitmeye çalışın, markete tek başınıza gidin, poşetlerde virüs olma ihtimali düşük" açıklamasını yaptı. Plastik ambajların çamaşır su bazlı temizleyicilerle temizlemek gerektiğini, çamaşır ve bulaşık makinalarının da deterjan ve çamaşır suyu ile boş çalıştırılması gerektiğinin altını çizdi. Takı ve aksesuar kullanılmamasını, kıyafetlerin bile teferruatsız olması gerektiğini söyledi. Dışarıda giydiğiniz kıyafeti kullanmadığınız bir odada ya da balkonda bırakın. Bu iki haftalık süreç çok önemli" diye konuştu.

Virüsten koruyan besinler neler?

Koronavirüste en etkili yöntem şüphesiz temizlik ama bu süreçte yediğimiz içtiğimize de dikkat etmek şart. "Beslenirken nelere dikkat etmeliyiz?" sorusuna ise yanıt Biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan geldi. Şekerli ortamı yakaladığı zaman daha aktif olan koronavirüs'ün üzerinde gliko-proteitlerden oluşan spitlerin olduğunu ifade etti. Gliko-proteitin, şerkerli protein olduğunu söyleyen Saraçoğlu, bal ve meyve tüketmenin zararlı olmadığını ama ağır tatlıların yenmemesi gerektiğinin altını çizdi. "Özellikle Baklavadan uzak durun" dedi. Lektin ağırlıklı beslenilmesi gerektiğini, lektinin vücuttaki şekeri gidip yakalayacağını söyledi. Yeşil mercimek, patlıcan, tahıllar ve baklagillerdeki lektinin, spitlerin aktif olmasını, hücreye girmesini engellediğini söyledi.

Haberin videosunu izlemek için tıklayın!

Haberin videosunu izlemek için tıklayın!

Haberin videosunu izlemek için tıklayın!

diğer haberler

Koronavirüs’ten korunmak için pratik bilgiler
Osman Bey, Bizans prensesini kurtardı ama…
Dündar Bey'in gözyaşları sel oldu
18 yaşındaki Hayal Tik nerede?
Bir Zamanlar Çukurova'nın Saniye'si Selin Yeninci'ye ödül!
atv ayların değil, yılların birincisi!
BİZE ULAŞIN
BİZE ULAŞIN