Şeyh Edebalı, ’e ’nin dizeleriyle seslendi

Giriş Tarihi: 17 Şubat 2021 22:34
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021 22:34
ABONE OL

’ın heyecanla takip edilen 46’ncı bölümünde, Şeyh Edebalı’nın dönüşü obada büyük sevinç yaratırken, ve Şeyh Edebalı’nın sohbeti dizinin hayranları tarafından övgüye boğuldu.

Obaya döndüğünde Şeyh Edebalı'yla buluşan , hasbıhal etmek üzere şeyhi ile otağında bir araya geldi. Edebalı'dan İslam dünyasındaki durum hakkında bilgi alan Osman Bey, "Erzurum yaylalarından Halep çöllerine akıttığımız kan artık görklü bir devlet ister şeyhim" diyerek adım adım ilerlettiği devlet kurma planını şeyhine açtı. Şeyh Edebalı'nın cevabı ise "İster oğul! Dahi alemi islamın, alemi Türkün beklediğidir! Adalet üzere bir cihan devleti! Göğsünden filizlenen görklü çınar gibi, gölgesine cümle cihan mazlumunun sığınacağı bir devlet" oldu.

Şeyh Edebalı'nın Osman Bey'e bir de hediyesi vardı. Anadolu erenlerinin desteğini müjdeleyen ve Tapduk Emre'nin misafiri olma şerefine eriştiğini anlatan Şeyh Edebalı, "Nallıhan-ı Karahisar'a varıp yüzünü görmek nasip oldu! Beylik haberini dahi kendisinden işittim. Beyime bir hediye göndermiştir. Sana dervişi Emrem Yunus'un bir mısrasını hediye gönderdi" diyerek şu sözleri söyledi: "Erenler nefesidir devletimiz anınla fitneden olduk münezzeh!"

Bu kutlu hediye karşısında yüzü aydınlanan Osman Bey ise "Geldiniz içimizi ısıttınız, aklımızı ışıttınız şeyhim. İnşallah Türk'ün ve İslamın yeni devletinin harcını, erenlerin nefesi ile karacağız" Şeyh Edebalı'yı sözleriyle selamladı.

Yapımcılığını 'ın; genel yönetmenliğini Metin Günay'ın ve başrolünü Osman Bey karakteriyle 'in üstlendiği ''ın 46'ncı bölümü de seyirciden büyük ilgi görürken, sosyal medyada da en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

Etiketler: yunus emre, Mehmet Bozdağ, Burak Özçivit, Osman Bey, Şeyh Edebali, kuruluş osman

diğer haberler

Şeyh Edebalı, Osman Bey’e Yunus Emre’nin dizeleriyle seslendi
Çömlekçi İdris’i kim vurdu?
10 yıl sonra aydınlatılan kadın cinayeti
Güldane Biçer olayında son durum! Osman Biçer itiraf etti!
Türkiye ''Kuruluş Osman'' izledi
Kayı Alpleri Bizans güçleri ile karşı karşıya geldi
BİZE ULAŞIN
BİZE ULAŞIN