Osman Bey ve Malhun Hatun karşı karşıya geldi

Giriş Tarihi: 31 Mart 2021 22:38
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021 22:38
ABONE OL

Kuruluş Osman’ın 52’nci bölümünde, Konstantinopolis’ten gelen Bizans birliklerine baskın yapmaya hazırlanan Osman Bey’in tüm Türk obalarına çağrı yapıp Umur Bey’in obasını davet etmemesi ortalığı karıştırdı.

Savcı Bey'in istihbaratıyla Bizans destek kuvvetlerinin İnegöl Kalesi'ne doğru ilerlediğini öğrenen Osman Bey, alplerini planladığı baskın için hazır ederken; uç bölgesindeki Türk obalarına da gazaya katılmaları için çağrı yaptı.

Nikola ile ticaret anlaşması yapan Umur Bey'in obasını bu çağrının dışında bırakan Osman Bey, Malhun Hatun'un tepkisi ile karşılaştı. Gazaya hazırlanan Osman Bey'in karşısına çıkan Malhun Hatun, "Gazaya çıktığınızı işittik Osman Bey! Biz de bu sevaptan faydalalanmak isteriz. Babam Umur Bey böylece der" dedi.

Osman Bey, "Zahmet etmişsiniz. Yeterli alpımız var. Şimdi yola çıkmamız gerek" diyerek kendisini tersleyince Malhun Hatun, "Bizi gaza sevabından mahrum mu edersin Osman Bey? Senin maksadın nedir? Ticaretimize mani olursun, gaza sevabımıza mani olursun! Bizi bu uçlara kocamışlar gibi oturalım diye mi davet ettin" sözleriyle Osman Bey'e çıkıştı.

Malhun Hatun'un bu sözlerine çok sinirlenen Osman Bey, "Sizi dostluğa davet ettim düşmanlığa değil! Sizi destek olmaya davet ettim köstek olmaya değil" diyerek Umur Bey'in Nikola ile yaptığı ticaret anlaşmasını affetmediğini vurguladı.

diğer haberler

Osman Bey ve Malhun Hatun karşı karşıya geldi
Osman Bey’in savaş stratejisi
Türkiye ''Kuruluş Osman'' izledi
Osman Bey, Şeyh Edebalı'nın sözleriyle ferahlık buldu...
Osman Bey, Malhun Hatun'u gazaya davet etti
Osman Bey, amcası Dündar Bey'i infaz etti!
BİZE ULAŞIN
BİZE ULAŞIN